Zespół niespokojnych nóg może być przyczyną zaburzeń snu u migreników

Artykuł irańskich badaczy opublikowany niedawno w Pain Research and Management jest ważnym głosem w dyskusji na temat współistnienia lub współzależności migreny z innymi chorobami lub zespołami chorobowymi.

Ghasemi i wsp. podnosi temat zespołu niespokojnych nóg u pacjentów z migreną. Praca jest przeglądem systematycznym publikacji z lat 2000-2019 wielu baz medycznych na ten temat. Ostatecznie z wyjściowo 2866 publikacji analizie poddano 12, które zostały wyselekcjonowane według przyjętych przez autorów kryteriów. Analizowane artykułu dotyczyły populacji niektórych państw zarówno amerykańskich i europejskich jak i azjatyckich i afrykańskich. Autorzy opracowania w dyskusji podkreślają, że najwięcej prac koreluje współwystępowanie i współchorobowość depresji, lęku i bezsenności z migreną, która wg WHO pozostaje jedną z najczęstszych chorób upośledzających codzienne funkcjonowanie. Zespół niespokojnych nóg jest jednym ze schorzeń zaburzających sen i powodujących bezsenność, a jego odsetek jest szacowany od 2 do 15% w populacji ogólnej. Wniosek wynikający z przeglądu systematycznego pokazuje, że u pacjentów z migreną częściej spotyka się zespół niespokojnych nóg, jednak przyczyna takiej korelacji nie jest jasna – być może wyjaśnieniem jest podobny wpływ układu dopaminergicznego w obu chorobach. Czy w związku z tym skuteczne postępowanie w obu chorobach może być inne? Jeżeli Twój pacjent z migreną nie może spać – spytaj o przymus poruszania kończynami, koniecznie wyklucz inne przyczyny dla niespokojnych nóg i bólów głowy.

Warto także zapoznać się z całym artykułem:

Ghasemi H, Khaledi-Paveh B, Abdi A, Jalali R, Salari N, Vaisi-Raygani A, Mohammadi M. The Prevalence of Restless Legs Syndrome in Patients with Migraine: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pain Res Manag. 2020 Aug 29;2020:2763808. doi: 10.1155/2020/2763808. PMID: 32908621; PMCID: PMC7475739.

Materiał opracowany przez dr hab. n. med. Izabela Domitrz - Klinika Neurologii II WL, Warszawski Uniwersytet Medyczny

AJO-PL-00034

Izabela Domitrz - dr hab. n. med.

Tematem pracy doktorskiej i habilitacyjnej były badania nad patogenezą migreny. Jest specjalistą neurologiem i pracuje w Katedrze i Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 1994 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, od 1999 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, a aktualnie - prezesem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. W ramach pracy naukowej współpracuje ze specjalistami w innych ośrodkach i prowadzi kilka programów badawczych, głównie w zakresie migreny, w tym migreny przewlekłej, ale także i udarów. Jest autorem lub współautorem ponad 50 artykułów naukowych oraz kilkunastu rozdziałów w publikacjach książkowych. Ma doświadczenie dydaktyczne od wielu lat prowadzi zajęcia praktyczne ze studentami, stażystami i rezydentami, prowadzi seminaria, wykłady, fakultety dla studentów.