Suplementy diety u chorych na wczesnego raka piersi – czy mają znaczenie?

TAN_breast_cancer

W ciągu ostatnich lat zaprezentowano wyniki intersujących badań z immunoterapią u chorych na potrójnie ujemnego raka piersi. Nowa metoda leczenia stanowi opcję terapeutyczną zgodnie z rekomendacjami European Society for Medical Oncology (konsensus ABC5). Aby stosować takie leczenie, należy odpowiedn...

Aktualnie przyjmuje się, że immunoterapię atezolizumabem można rozważać u chorych z ekspresją PDL-1 ≥1%na komórkach immunologicznych (IC). W praktyce klinicznej warto zastanowić się, który materiał należy oceniać kwalifikując chore do immunoterapii. Czy istnieje różnica w ekspresji PDL-1 między guzami pierwotnymi a przerzutami? Jeżeli u chorej występują przerzuty w rożnych lokalizacjach, czy ma znaczenie, z którego z nich będzie pobrany materiał? Grupa badaczy z Yale postanowiła odpowiedzieć na te pytania i przeprowadziła ciekawą retrospektywną analizę bazy Foundation One. Autorzy sprawdzili ekspresję PDL-1 u 340 chorych na TNBC w guzach pierwotnych (179 chorych) i przerzutach (161 chorych), oceniając ekspresję tego biomarkera na IC i komórkach guza. Dodatkowo porównali nasilenie ekspresji PDL-1 w różnych lokalizacjach przerzutów. Badacze stwierdzili, że ekspresję PDL-1 znamiennie częściej stwierdzali na IC w guzach pierwotnych w porównaniu z przerzutami (63,7% vs 42,9%, p <0,0001). Częstość wyników dodatnich była podobna w guzach pierwotnych i przerzutach do płuc (68,8%), tkanek miękkich (65,2%) i węzłów chłonnych (51,1%). Natomiast odsetki te były znacznie mniejsze w przerzutach do skóry (23,8%), wątroby (17,4%) i kości (16,7%). Autorzy badania zwrócili również uwagę na fakt, że ekspresję PDL-1 rzadko stwierdzali na komórkach nowotworowych, jak i w przerzutach (odpowiednio 8,3% i 4,3%). Powyższe wyniki otrzymane przez badaczy wskazują na znaczną różnorodność dodatnich wyników ekspresji PD-L1 w rożnych lokalizacjach przerzutów i sugerują możliwość odmiennej odpowiedzi na immunoterapię w zależności od miejsca przerzutu. Konieczne są dalsze badania nad heterogennością - jak widać również w zakresie PDL-1 – u chorych na raka piersi. Wyniki badań będą cenną wskazówką dla lekarzy, którzy kwalifikują chore do leczenia. Pozostaje pytanie, czy biopsję należy wykonywać z przerzutu w narządzie, który ma największą szansę na dodatni wynik ekspresji PDL-1. W praktyce klinicznej łatwiej wykonać biopsję zmian w obrębie tkanek miękkich lub wątroby. Diagnostyka zmian przerzutowych w płucach jest znacznie trudniejsza. Jak widać pozostaje wiele pytań bez jednoznacznych odpowiedzi.

Opracowała: dr n med. Katarzyna Pogoda

Źródło: https://jitc.bmj.com/content/jitc/8/2/e001558.full.pdf

Streszczenie/Podsumowanie oraz tłumaczenie artykułu: Rozenblit M, Huang R, Danziger N, et al. Comparison of PD-L1 protein expression between primary tumors and metastatic lesions in triple negative breast cancers. Journal for ImmunoTherapy of Cancer 2020;8:e001558. doi:10.1136/jitc-2020-001558

Opracowanie zostało oparte na artykule o otwartym dostępie rozpowszechnianym zgodnie z licencją Creative Commons Attribution 4.0 Unported (CC BY 4.0), która zezwala innym na kopiowanie, redystrybucję, remiksowanie, przekształcanie i tworzenie na podstawie tej pracy w dowolnym celu, pod warunkiem, że oryginalne dzieło jest odpowiednio cytowane, podane jest łącze do licencji i wskazanie, czy wprowadzono zmiany. Zob. https://creativecommons. org/licenses/by/4.0/.

An essay was prepared on an open access article distributed in accordance with the Creative Commons Attribution 4.0 Unported (CC BY 4.0) license, which permits others to copy, redistribute, remix, transform and build upon this work for any purpose, provided the original work is properly cited, a link to the licence is given, and indication of whether changes were made. See https://creativecommons. org/licenses/by/4.0/.

NPS-PL-NP-00285

Katarzyna Pogoda - dr n.med.

Pracuje w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawie. Onkolog kliniczny, zdała również egzamin ESMO z onkologii klinicznej. Obroniła pracę doktorską dotyczącą chorych na potrójnie ujemnego raka piersi. Jej dotychczasowa praca naukowa dotyczyła chorych na raka piersi z przerzutami do mózgu i chorych na potrójnie ujemnego raka piersi (publikacje w czasopismach zagranicznych i polskich). Prowadzi również prace dotyczące opieki nad młodymi chorymi na raka piersi. W przeszłości członek redakcji Medycyny Praktycznej - Onkologii. Stypendystka grantów ESMO i ESO. W 2014 roku odbyła staż naukowy w Sidney Kimmel Comprehensive Cancer Center przy Johns Hopkins University w Baltimore w ramach stypendium Avon Global Breast Cancer Clinical Scholars Program. W 2018 roku zakończyła z wynikiem bardzo dobrym podyplomowe studia prowadzone przez European School of Oncology i Ulm University uzyskując Certificate of Competence of Breast Cancer. Brała udział w dwuletnim szkoleniu EORTC Early Career Investigator Leadership Programme. Jest członkiem ESMO, ESO, PTOK i PTO. Z ramienia Kliniki współpracuje z Breast Cancer Group przy EORTC (członek Steering Committee, Liasion with Quality of Life Group). Wykładowca podczas polskich i zagranicznych konferencji naukowych, jak również w trakcie kursów lekarzy w trakcie szkolenia podyplomowego oraz studentów.