Lasery w przezcewkowej enukleacji prostaty – czy naprawdę ich potrzebujemy

Dr Sobas

Ten nieco kontrowersyjny z punktu widzenia obecnej świadomości urologa tytuł publikacji, autorstwa Thomassa RW Hermanna i współpracowników, która ukazała się w maju 2020 roku w Journal of Clinical Medicine jest próbą systematyczego przeglądu metod wykonywania EEP (Endoscopic Enucleation of Prostate)...

Metody EEP znalazły się na trwałe wytycznych EAU dotyczących leczenia BPO od 2016 roku, głównie na podstawie dwóch randomizowanych badań, meta-analiz porównujących otwartą adenomektomię i przezcewkową enukleację z użyciem lasera holmowego (HoLEP). Laser holmowy wszedł do użycia w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego około dziesięć lat wcześniej i poprzedzał kolejne techniczne (konstrukcyjne) modyfikacje związane z budową generatora energii jak lasery yagowe, neodymowe i inne, które wówczas jeszcze nie umożliwiały wykonywania enukleacji.

W 2015 roku dwie kolejne meta-analizy udowodniły skuteczność enukleacji z użyciem elektrokoagulacji bipolarnej (Bipolar EEP). Od tego mniej więcej czasu dyskusja przeniosła się z porównań właściwości energii w sferę techniki chirurgicznej wykonywania EEP.

Autorzy przedstawiają przegląd prac dotyczących poszczególnych wariantów EEP oraz efektów końcowych zabiegu; takich jak zmniejszenie IPSS, spadek PSA, ryzyko inkontynencji, skuteczność u chorych przyjmujących leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe, leczenie chorych w wieku podeszłym, częstość zaburzeń erekcji oraz krzywej uczenia poszczególnych metod.

Podsumowaniem zestawienia jest opinia autorów, iż na dzień dzisiejszy nie ma przekonywujących danych o wyższości jednego źródła energii nad drugim pod względem jakiegokolwiek analizowanego punktu końcowego. Dobry wynik lecenia zależy raczej od preferencji i umiejętności chirurga. Źródło energii ma znaczenie drugorzędne.

Herrmann TRW, Gravas S, de la Rosette JJ, Wolters M, Anastasiadis AG, Giannakis I.

Lasers in Transurethral Enucleation of the Prostate-Do We Really Need Them.

J Clin Med. 2020 May 10;9(5):1412. doi: 10.3390/jcm9051412.

NPS-PL-NP-00711

Maciej Dariusz Szczębara - dr n. med. 

Specjalista urolog, specjalista androlog

Ordynator Oddziału Urologii

Szpitala Śląskiego w Cieszynie